x
sadsad x
asdasd
Besin Takviyesi
Filtreyi Temizle ×
Sıralama seçin
Toplam 0 ürün gösteriliyor.

Besin Takviyesi

İnsan yaşamında zaman zaman beslenme ve yaşam tarzı konusunda yetersiz olduğu dönemler olabilmektedir. Hem yetişkin hem de çocuklarda meydana gelebilen yetersiz ve dengesiz beslenme durumlarında zaman zaman uzman görüşler neticesinde bazı takviyelerin kullanılması söz konusu olabilmekte ve de eksik olan içeriklerin desteklenmesi söz konusu olabilmektedir. Besin takviyesi işte bu durumda oldukça sık tercih edilmekte olup hemen her yaş grubu kişiler besin takviyesi kullanmayı tercih edebilmektedir. Mevsimde meyve ve sebzelerden yeteri kadar alınamayan vitaminlerde ihtiyaç duyan veya hekimi/ doktoru tarafından gerekli görülmesi üzere önerilebilir. Aynı zamanda bebeklerde de mamadan sonra ya da mama ile kullanılmaya başlayan takviyeler olarak da bilinmektedir. Besin takviyesi gıda takviyesi veya vitamin takviyesi olarak da bilinmektedir. Besin takviyesi oldukça önemli olup ihtiyaca göre kullanım miktarları değişkenlik gösterebilmektedir. 

Besin Takviyesi Çeşitleri

Genel olarak besin takviyesi hap ya da kapsül formunda sunulmakta olup pek çok besin takviyesi şurup formunda ya da toz şase formunda da sunulabilmektedir. Besin/ gıda/ vitamin takviyesi yaş grubuna göre değişerek formunda da değişiklik gözetilerek kullanılabilir. Besin takviyesi ürünlerinde genellikle kullanım tercihlerine bağlı olarak ürün çeşitliliği tercih edilebilmektedir. örneğin kapsül kullanmayı tercih etmeyen kişiler, şase ya da şurup formlarını tercih edebilmektedir. Bebeklerde, gençlerde, yetişkinlerde, sporcularda kullanılabilmektedir. Hap ve şurup formu yanı sıra olarak toz olarak tablet olarak veya kapsül olarak veya jel olarak da kullanılabilmektedir. Kullanımının kolaylaştırılması için oldukça çeşitlendirilmiştir. Vitaminler, probiyotikler ya da mineraller olarak değişkenlik gösteren besin takviyeleri vücutta yeterli vitaminler mineraller ve probiyotik temelleri bulunmadığında kullanılması gerekmektedir. Bazen sporcular özel olarak kullanabilirken bazen de gebelik sürecinde veya gebelik öncesinde kullanılabilmektedir. 

Basin Takviyesi Nasıl Kullanılır?

Besin takviyesi ürünlerini elbette ki doktorunuzun önerisine göre kullanmanız oldukça önemlidir. Çünkü hangi bileşenlerin ya da vitaminlerin eksik olduğunu ve takviye edilmesi gerektiğini tek başınıza karar vermeniz bazı sağlık sıkıntılarının gündeme gelmesine neden olabilmektedir. Vücudunuzda ihtiyaç duyulmaması takdirinde bu besin takviyelerini kullanmanız vücudunuzun metabolizmasını veya duyarlılığını denge anlamında bozabilir. Bu nedenle doktorunuzun/ hekiminizin öneri doğrultusunda bu besin takviyesi kullanımı oldukça önemlidir. Zaman zaman bazı vitaminlerin ya da minerallerin vücutta fazla bulunması, bazı hastalıkların da tetiklenmesi gibi sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle Besin takviyesi kullanımında dikkat etmeniz ve doğru takviyeleri kullanmanız son derece etkili sonuçların meydana gelmesine imkan tanımaktadır. Doktorunuzun/ hekiminizin önerileri doğrultusunda kullanmanız sayesinde metabolizmanızın veya değerlerinizin zarar görmesine engel olabilirsiniz. Suyla beraber alınan, sıvı ile karıştırılan, sadece olarak içilen çeşitleri olmaktadır. 

Genel olarak takviye ürünlerinin kullanımında kapsül ya da şase formları farklılık gösterebilmektedir. Sindirim sonrasında enzim ve bileşenlerin olması gerektiği gibi vücuda kazandırılması için kullanım açısından doğru yöntemleri ele almanız etkili olacaktır. Örneği yemek yemeden aç olarak kapsül takviyeleri kullandığınızda bu durum mide rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle rutin beslenme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra kapsül kullanımını gerçekleştirmeniz yeterli olabilmektedir.

Besin Takviyesi Faydaları

Besin takviyesi faydaları oldukça fazla olup hekiminizin/ doktorunuzun önerisi üzerine kullanımı doğrultusunda oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Bazen vitamin desteğine ihtiyaç duyduğunuzda veya besin takviyesine ihtiyaç duyduğunuzda ya da gıda takviyesine ihtiyaç duyduğunuzda oldukça olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Ancak doktor kontrolünde kullanılması çok önemlidir. Aksi takdirde kan değerlerinizde değişkenlik olabilmesi ve değerlerinizin normalin üstünde seyretmesi muhtemeldir. Bu nedenle doktor kontrolünde olmanız oldukça önemlidir. Sporcuların özel diyetlerinde veya beslenmelerinde yada hamilelik dönemi veya planlamasında sıkça kullanılmaktadır. Yeterli olarak D vitamini olmayan kişi veya kişilerin kullanmasında kullanılabilen besin takviyesi gelişimde yeterli düzeyde olamayan çocuklarda gençlerde de kullanılabilmektedir. Bahse konu olan her kullanım alanında tercih edeceğiniz takviye ürünlerinde desteklemek istediğiniz ya da tamamlanması gereken her bileşen için farklı takviye ürünleri tercih edilebilir. Dolayısı ile vitamin destekleriniz ile beraber olmak üzere enzim ve mineral gibi ihtiyaçlarınız sağlıklı bir yöntem ile karşılanabilir ve bu sayede daha sağlıklı ve dinç bir forma kavuşabileceksiniz. Ayrıca yoğun günlük rutinleri olan kişiler için de enerji verebilme potansiyeline sahip olan takviye ürünleri, büyün oranda etkisini hemen gösterebilmektedir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.