x
sadsad x
asdasd
Çatlak Kremi
Filtreyi Temizle ×
Sıralama seçin
Toplam 4 ürün gösteriliyor.

Çatlak Kremi Nedir?

Çatlaklar gerçekte hamilelik, aşırı kilo değişiklikleri, bazı patolojiler, bazı ilaçlar, fiziksel aktivite veya stres gibi çeşitli faktörlerin neden olabileceği kırmızı ( yeni oluşan lezyonlar) veya beyaz (artık iyileşmiş) gerçek yara izleridir.

Çatlak kremi ise bu cilt lekesini hafifletmeye yarayan topikal bir üründür. Çatlak kremi maalesef bu cilt izlerini tamamen yok etmeyecektir, bu yüzden onları önlemek önemlidir, ancak yine de daha az görünür olmalarına yardımcı olabilir. Özellikle doğrudan cilde etki ederek cildin elastikiyetini artırır. Kolajen üretimini teşvik eder. Kılcal damarların güçlendirilmesine yardımcı olur ve lezyonların renginin açılmasına yardımcı olur.

Çatlaklar, cildin dayanamayacağı bir gerilime maruz kalması sonucu kolajen liflerinin parçalanması sonucu oluşur. Bu nedenle kolajen, elastin ile birlikte cildin elastikiyetini garanti ettiği için çatlakların ortaya çıkmasını önlemek için gereklidir. Çatlak kremi tam olarak bu mekanizmaya etki eder.

İçerisindeki bileşenler yüzeydeki ölü hücreleri yok edebilir, kolajen üretimini teşvik edebilir ve cildin nemli kalmasına yardımcı olarak elastikiyetini koruyabilir. Ek olarak, bölgeye kan dolaşımını ve dolayısıyla oksijen tedarikini artırmak için mikro dolaşımı uyarırlar. Ayrıca çatlak önleyici kremde bulunan bazı maddeler lezyonların depigmente edilmesine, cilt rengine benzer hale getirilmesine ve böylece daha az görünür hale getirilmesine olanak tanır.

En Etkili Çatlak Kremi Çeşitleri

Çatlak izleri, çok hızlı kilo aldığınızda veya verdiğinizde ortaya çıkan, yara izlerine benzer şekilde ciltte küçük, rengi bozuk çizgilerdir. Genellikle karın bölgesinde, uyluklarda, kalçalarda, göğüslerde ve kalçalarda meydana gelirler, cildin ani genişlemesi ve daralması, rolü tam olarak cilde yapı, güç ve destek sağlamak olan elastin ve kolajenin parçalanmasına neden olur.

Çoğu çatlak tamamen ortadan kaldırılamaz ancak görünümleri azaltılabilir ve yumuşatılabilir. Gerçekte çatlakları tedavi etmenin en iyi yolu onları önlemektir. Sağlıklı ve tonlanmış bir cilt asla bu problemi yaşamaz. Cildin nemli ve elastik kalmasına yardımcı olan balık yağı besin takviyelerinin yanı sıra nemlendiriciler ve güneş kremlerinin kullanımı, cildi zamanın ve doğal kolajenin tükenmesinden büyük ölçüde sorumlu olan UV ışınlarının zararlarından korur.

Çatlak izlerinden kaçınmak, genişlemeye bağlı bir lezyon oluşmadan önce cildin elastikiyetini arttırmak anlamına gelir; en iyi ürünler hyaluronik asit içeren veya kolajen ve elastin üreten bileşenler içeren ürünlerdir. Tüm doğal yağlar ve A vitamini türevleri cildi nemlendirmek ve görünümünü iyileştirmek için son derece uygundur. Rilastil Antioksidan, tonlayıcı ve yatıştırıcı etkisiyle cildin elastikiyetini ve korunmasını teşvik eder.

Çatlak Kremi Kullanmanın Faydaları

Hamilelik sırasında, yağlı kalıntı bırakmadan kuru ve kaşıntılı cildi önlemek ve rahatlatmak için ideal olan hafif ve kremsi bir vücut yağı önerilir. Parabenler ve yapay kokular olmadan, organik şifalı bitkiler ve aloe ve shea yağı gibi yağlarla daha iyi. Ayrıca, özellikle alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa, potansiyel olarak tahriş edici bileşenlerden ve retinoid içeren ürünlerden kaçının. Kakao yağı, shea yağı, jojoba yağı, A vitamini ve E vitamini, hindistancevizi yağı, argan yağı ve antioksidanlar olarak bilinen peptitler tercih edilir.

 

En etkili çatlak kremleri genellikle retinoidler, hyaluronik asit ve doğal yağlar içerir. Her şeyden önce ciltte yeni kollajen üretimini uyaran retinoldür, hyaluronik asit ise elastikiyetini artırır. Doğal yağlar (hindistancevizi yağı, kakao yağı ve shea yağı) en hassas cildi güçlendirerek çatlakları önler.

Çatlak Kremi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle etkilenen bölgeyi iyice temizlemeniz ve kurutmanız gerekir. Çatlak kremini uygulamadan önce, ölü hücreleri yok etmek ve cildi tedaviye hazırlamak için bir peeling yapılması önerilir böylece faydalı özellikleri daha iyi emebilir. Çatlak kremlerin çoğunun aynı zamanda peeling etkisi de olduğu göz önüne alındığında bu adım gerekli değildir. Daha sonra günde en az bir kez ürünü tamamen emilene kadar hassas bir masajla uygulayın.

Çatlak kreminde bulunan faydalı özellikler şunlardır:

  • Cildi yumuşatır ve cilt katmanlarını daha elastik hale getirir.
  • Cildin doğru nem seviyelerini korur ve sürdürür, cildi derinlemesine besler.
  • Cilt yüzeyinin sıkılaşmasına yardımcı olarak sıkılığını ve tonunu sağlar.
  • Cildin doğal elastikiyetini korumak veya eski haline getirmek için kolajen üretimini teşvik ederler.
  • Çatlak izlerinin pigmentini hafifleterek cildin rengine benzer hale getirirler.

Kremin çatlaklara karşı etkisini desteklemek için cilt lekelerini önlemeye ve bunlarla mücadele etmeye yardımcı olan çuha çiçeği yağı, cildin elastik kalmasına yardımcı olan omega 3 ve omega 6 gibi takviyeler belirtilebilir.

Çatlak Kremini Kimler Kullanabilir?

Hem erkekler hem de kadınlar, hatta hamile kadınlar dahi kullanım için uygundur. Emzirme döneminde de meme üzerinde, beslenmeden uzakta, doğrudan meme ucuna uygulanmasından kaçınılarak da kullanılabilir. Tamamen emilene kadar her gün 5/10 dakika boyunca etkilenen bölgelere ve vücudun geri kalan kısmına dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanımı

Hamilelik sırasında, yağlı kalıntı bırakmadan kuru ve kaşıntılı cildi önlemek ve rahatlatmak için ideal olan hafif ve kremsi bir vücut yağı önerilir. Parabenler ve yapay kokular olmadan, organik şifalı bitkiler ve aloe ve shea yağı gibi yağlarla daha iyi sonuca ulaşılabilir. Özellikle alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa, potansiyel olarak tahriş edici bileşenlerden ve retinoid içeren ürünlerden kaçının. Kakao yağı, shea yağı, jojoba yağı, A vitamini ve E vitamini, hindistancevizi yağı, argan yağı ve antioksidanlar olarak bilinen peptitler tercih edilir.

Çatlak Kremi Cildi Sıkılaştırır Mı?

Kırmızı çatlaklar, cildin anormal büyüme nedeniyle hızlı bir şekilde gerilmesi sonucu ortaya çıkan lezyonlardır. Bu gerilmenin akut fazında ortaya çıkarlar. Beyaz çatlaklar ise kronik fazın karakteristiğidir. Başlangıçta kaşıntılı olabilir ve hafif kabarık görünebilirler, zamanla solup beyazlaşıp minimal çöküntüler oluşturabilirler. Cildi sıkılaştırmak ve elastikleştirmek ve böylece orijinal durumuna geri dönmek için doğumdan sonra dahi çatlak kremi uygulamaya devam etmek önemlidir.

Çatlak Kremi Güneş Kremiyle Birlikte Kullanılır Mı?

Cildin nemli ve elastik kalmasına yardımcı olan balık yağı besin takviyelerinin yanı sıra nemlendiriciler ve güneş kremlerinin kullanımı, cildi zamanın ve doğal kolajenin tükenmesinden büyük ölçüde sorumlu olan UV ışınlarının zararlarından korur. Çatlak kremi ve güneş kremi birlikte kullanılabilir.

Çatlak Kremi Fiyatları

Çatlak kremi, öncelikle epidermisteki ölü hücreleri uzaklaştırarak etki eder. Bu ürünlerin genellikle yüzeyde cildi yenileyerek derinlemesine etki edebilen, kolajen ve elastini uyarabilen peeling maddeleri bulunur. Kaliteli bir çatlak önleyici krem, cildi ölü hücrelerden yenilemenin yanı sıra, onu iyice nemlendirmelidir, bu nedenle bu tür kozmetiklerin bileşenleri arasında sıklıkla hyaluronik asit bulunur. Hamileliğin ilk aylarında çatlakları önlemek için çatlak önleyici kremler veya doğal yağlar uygulamaya başlayan birçok kadın önlem almaya erkenden başlar.

Bebeğin doğumunu takiben şiddetli kilo kaybı meydana geldiğinde, doğumdan sonra bile bu sürecin devam etmesi önemlidir. Ayrıca doğum sonrası dönemde çatlakları yatıştırmak için de düzenli olarak çatlak kremi kullanmak gerekir. Hızlı kilo alımı veya verimi sırasında da bu ürünleri düzenli kullanmak gerekmektedir. Tüm bu seçeneklerle beraber pek çok farklı ürün bulunur. Dolayısıyla ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacak çatlak kremini Dermogiz’de bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.